Na vrcholu pohoří Stará planina, tam, kde bylo roku 1891 slavnostně založeno první socialistické bulharské hnutí, vyrostl o 90 let později tzv. Buzludžský monument. Oslava komunismu.

Památník byl slavnostně otevřen v roce 1981 a díky jeho poloze ve 1432 m. n. m. stála jeho výstavba víc jak 14 milionů bulharský lev (při dnešním kurzu by to vyšlo na něco přes 185 milionů korun). Samotná hora Buzludža, po které nese památník jméno, byla ale původně ještě vyšší. Použitá trhavina na výstavbu této honosné a slavnostní budovy ji sesunula o 8-9 metrů.

Bulharské UFO láká na každoroční návštěvu nejen věrné příznivce komunistické partaje, ale i urbexery. Ještě 3 roky zpátky se dalo údajně vylézt po 13 žebříkách až na samý vrchol stavby a rozhlédnout se po okolí z větších výšin, než které nabízejí obrovské průhledy na ochozu. Stavbu jsme komplet prochodili, ale tajný vchod do tajů rozhledny nenašli. Pevně zavřené celové dveře se ani nepohly. I tak ale průzkum budovy stojí za to. Když pominu přenádherný výhled na okolní kopce, zmínit musím i samotnou hlavní halu, kde se přímo nad vašimi hlavami místy zaleskne srp a kladivo. A i když bude vítr lomcovat s rozpadající se střechou,pečlivě si projděte zachovalé mozaiky. Nad takovou trpělivostí a pečlivostí zůstával (můj) rozum stát.

Přespání

Protože jsme k serpentinám klikatícím se k Buzludže dorazili až za tmy, rozhodli jsme se přespat nedaleko jezera pod kopci (42.64898, 25.27562) a na vrchol se vypravit až ráno. Silnice je ale v dobrém stavu a zatáčky jsou mírné, i když na mapě vypadají nebezpečně. Cestou nahoru potkáte nejen parkoviště, ale i částečná tábořiště s ohništi nebo prameny (pitné a dobré) vody, kde se dá přespat. Nej přespání je ale přímo na parkovišti čelem k Buzludže, o tom žádná (42.73625, 25.39641). Jen mějte na paměti, že tu fouká vítr a wifi na Skypování tu stabilní rozhodně není. Just saying.

Horalové dozajista ocení i procházku po Staré planině až ke známější Shipce (googlujte průsmyk Šipka a památník Šipka). My tenhle výšlap bohužel oželeli. Tak snad příště!