Je to pět pestrobarevných vesniček podél pobřeží. Každá z nich sedí na skále. Jako by tam byly odjakživa. Každý dům je postaven v jiné výšce. A v jiné barvě. A všechny jsou nadhérný. Jak malovaný. Na stromech rostou citróny a občas i mandarinky. A všude cítíte moře a ryby.

První vesnice Riomaggiore leží nejjižněji ze všech Cinque Terre, nejblíže městu La Spezia, centru zdejšího regionu. Cinque Terre je nejlepší objet vlakem. Podél celého pobřeží vede železnice na trase Řím-Janov nebo speciální linka, která staví v každé vesnici automaticky. Jezdí každou půlhodinku, jen je trochu dražší. Prý 4 eura za každou jízdu. Lepší koupit si Cinque Terre Train Card.

Autem je to zase komplikované. Do žádné z vesnic auta nesmí a u každé je akorát mrňavé placené parkoviště, které i teď před sezónou bylo plné. Vemte si radši o 2 dny delší dovolenou a obejděte je pěšky. Vždycky po červený, mají to hezky značené. Bude to stát za to. Jen pozor, ne v každé najdete ubytování, radši naplánovat předem.

Riomaggiore

Nejdřív jsme se ho prohlédli hezky svrchu, spali jsme s báječným výhledem právě na tuhle vesničku. Vede k ní několik zkratek od hlavní silnice Strada Provinciale dell Cinque Terre. Jednou jsem šla. Tou nahoru. A cestou pokecala francouzsky s italským zahrádkářem. Ve měste najdete pestrobarevné majolicas i zbytky hradu, který je už ale veřejnosti nepřístupný.

Manarola

Nejstarší vesnička Cinque Terre. Z barevných domečků se zelenými okenicemi visí převážně bílé prádlo. Skoro nikde hotely. Za to michelinská restaurace Marina Piccola. Zvenku vypadala hezky. Když jdete boční uličkou, vidíte jim až do kuchyně. U hladového okna rozdávají výměnou za peníze kornout sardinek. Jsou skvělý. A typické víno Sciacchetrà bude určitě taky.

Corniglia

Nejsympatičtější městěčko. Nejméně turistické, zdálo se. Došli jsme k němu procházkou podél kaskádových zahrádek a olivovými lesy z Volastry. Krása. Jejich typická zmrzka je s piniovými oříšky Crema Corniglia. A taky citrónová z domácích citrónů. I bazalky. K moři vede strašně moc schodů. A kolik, to neřeknem!

Vernazza

Vede do ní asi největší serpentýna. Která tam taky končí. Takže se musíte vrátit cestou, kde se sotva vejde jedno auto, natož pak jedno a Hugo. Jeďte radši vlakem nebo jděte pěšky z Corniglie. Cestu vám bude lemovat říčka a opět zahrádky v kopcích. Vernazza byla asi nejvíc turistická ze 4 navštívených vesnic. S nejvíce hotely. Písčitou i kamenitou pláží, ke které musíte projít skálou. To bylo pěkný.

Monterosso al Mare

Tam jsme nebyli. Je to největší a nejturističtější městečko. Nové prý už utlačuje to staré. Už jsme chtěli jet dál, nedočkavci. A nechtělo se nám jet dalšími serpentýnami, co si budem povídat, je to tam vsude strmý a úzký.

PS:

Volastra

Neřadí se mezi Cinque Terre, ale najdete v ní krásný kostel Nostra Signora Della Salute, parkování zadarmo a procházkouvou trasu do Corniglie. Ukazetelé říkají 1 h 35 minut, reálně jste za necelou hodinku tam (je to z kopce) a něco mále přes hodinku zpátky. Jdete olivovými lesíky a zahrádkami z 90 m. n. m. až do bezmála 600 m. n. m.