Zrovna jedeme vlakem z víkendu v Opavě od čerstvě narozené neteře Anežky zpátky do Prahy. Róza si zalezla pod sedačku a začíná si na vlak i lidi pohybující se uvnitř zvykat. Cestování vlakem jsme si oblíbili i my. Zvlášť jízdu do Opavy, místo 5 hodin v autě, kde se nedá nic moc dělat, na cestě strávíme jen 3,5 hodiny a ještě můžeme oba pracovat, kouknout na film nebo jen tak civět z okna.
Mimochodem, jeli už jste někdy vlakem po Praze? Myslíme ten vlak, co vyjíždí z nové zastávky Vltavská/Bubny a míří přes Ruzyň až do Hostivic. Nejenže projíždíte Stromovkou a nejstaršími zahrádkářskými koloniemi v Praze, ale uvidíte i domy, které byste při jiné příležitosti jen těžko viděli. Zpátky vede cesta přes Prokopské údolí kolem Dívčích hradů až na Hlavák nebo Smíchovské nádraží. Jak je komu libo. Výlet je to krásnej, vlaky poloprázdný – ten z Hostivic se cestou trochu začal plnit. A vzít můžete i pejska. Tohle byl nás novoroční výlet. To abysme cestovali dál, protože jak že se to říká? Jak na Novej, tak po celej.
Od října, kdy jsme se z auta přestěhovali zpátky do bytu, jsme z Prahy do přírody skoro nevytáhli paty. Hugo od té doby čekal na vyřízení papírů v Opavě, aby se z něho stal oficiální obytňák a odvezli jsme si ho až na brněnskou přednášku v lednu, kde spolu s námi dělal parádu na veletrhu GO/Regiontour. Mimochodem produhé: přednášku si můžete přečíst tady a druhou část tady, jestli jste se neutrhli z práce nebo Prahy. V únoru pak začala opravdická zima a spát v autě bez bufíku se nedalo.

I přesto, že na jaro čekáme, jak na smilování, něco se na našem cestování letos trochu změní.

Huga vysíláme do světa a zkusíme podnikat kratší výlety častějc ve sdílených autech. Přijde nám blbost mít 2 auta – jedno na to běžný používání, a jedno na kempování. Než si zařídíme jedno praktický, které zvládne pohodlně obojí, budeme si bydlíková auta s kamarády různě střídat.

A kam se letos vydáme?

Letošní cestovatelské plány už nebudou tak “dlouhodobé” jako ty loňské. Příští sobotu zmizím se na týden toulat do pouští Jordánska. Na konci března nás čekají každého ještě dva menší výlety. Hádejte, kdo z nás pojedete poznávat Malmo a Kodaň a kdo vyrazí na Krétu prohánět se motokárách?
I když nás od listopadu zase svrbí cestovatelské prsty, větší část roku strávíme v Čechách. Spaní na divoko v dodávce se rozhodně vzdát nechceme a vyrazit aspoň na měsíc bude nutností. A i když jsme chtěli původně sáhnout na jistotu a vydat se zpátky do Portugalska, prozkoumáme spíš Albánii, Černou horu a Řecko. Jen ještě nevíme, kdy přesně… a do té doby nás potkáte nejspíš někde ve vlaku.