Když jednou za čas přijde děštivý den, máme radost jako malí. Můžeme se zachumlat do bulharský vlněný deky, pít černý čaj a dívat se bez výčitek celý den na filmy. A že už jsme jich viděli. Děkujem ti, německá březnová a červencová zimo, 3denní lijáku v Mojácaru a týdenní nadílko ze severního pobřeží Francie!
Najdete tu doporučení (ne intelektuální recenze) na filmy o cestách za mámou, sny, poznáním, i klasické roadtripovky a skvělý konverzačky.

Na sever od slunce

Tohle je dokument dvou surfařů, kteří se rozhodli strávit zimu na jedné divoké norské pláži mezi horami. Surfují, i když mrzne, sbírají odpadky, postavili si přístřešek z toho, co vyplavilo moře, baterky dobíjejí v horách u místňáka. Celý je to hezky pozitivní a dobrodružný.

V paprscích slunce

Dokument je natočený podle předpřipraveného scénáře samotnou severo-korejskou vládou a měl představit život a přípravy dívky Zin-mi na oslavu nejvyššího vůdce Kim Čong-ila. Rodiče pracují ve firmách, jež chtějí propagovat, ve skutečnosti mají ale podřadnější povolání. Zin-mi nestuduje prestižní školu a ani zástavka školního autobusu není skutečná. Autoři komentují fingované dění a je to…neumím vlastně najít ani vhodný slovo. Podívejte se sami.

Příběh Alvina Straigha

Alvin je tvrdohlavý stařík, který jede za svým bratrem, s nímž 10 let nemluvil. 540 kilometrů plánuje zdolat na sekačce s návěsem, kde přespává. Po (jeho) cestě budete možná zamačkávat slzy. A navíc, je to trochu jinej Lynch, než znáte z Mulholand Drive nebo Městečka Twin Peaks.

Cesta do Palomy

Amerika ze sedla motorky s nádhernou kamerou a božským soundtrackem. Indiánské tradice, západy slunce, divoká příroda. A tak podobně.

Malé životní etudy

Jestli máte rádi Jacka Nicholsona, jsou pro vás Malé životní etudy must seen. V takřka jediné hlavní roli si tu střihl občas mrzkého a skoro pořád arogantního floutka, kterému ale skoro všechno díky jeho charismatu projde.

Mé soukromé Idaho

River Phoenix tu hraje homosexuálního prostituta narkoleptika a mladý Keanu Reeves jeho kamaráda. Spolu se vydávají na cesty, které ale vedou zase zpátky tam, kde začaly. Film je plný teatrálních výstupů a metafor, tak se na to připravte.
PS: Gus Van Sant natočil i další skvělý film: Slon.

Dánská dívka

Einar Wegener je údajně prvním zaznamenaným mužem, který podstoupil změnu pohlaví na ženské (jsme ve 30. letech 20. století). Před hereckým výkonem Eddiho Redmayna klobouk dolů, Einara i Lili zahrál věrohodně a citlivě.

Colonia

Tohle je síla. I když to čeští filmoví kritici rozcupovali, my byli jak na trní celej film. Téma Kolonie Důstojnosti a sektářství obecně pro mě byla velká neznámá. A je šokující, že někteří členové kolonie z Chile odjeli teprve nedávno (12 let zpátky). Mrkněte na film a potom se zahloubejte do detailů. Kniha Ukradený život není příliš kvalitní čtení, ale když si odškrtáte úsudky a úvahy samotné autorky, dost “zajímavostí” a faktů vám v ruce zůstane.

Naprostí cizinci

Nedoporučujem vidět před svatbou. Manželství a vztahy obecně tu vypadají jako lež, tajnůstkářství a přetvářka. A není to hezký pohled. Do zrcadla.

Jméno

Tohle je podobná vztahovka odehrávající se v jedné místnosti jako Naprostí cizinci, jen ve francouzštině. Je to lehčí odvar, tak začněte raději tímhle filmem.

Filmová zklámání cesty

Neon Demon
T2 Trainspotting
Jíst, meditovat, milovat

 

Howgh!