Protože jsme docela rychle vyčerpali kredit na španělské simce Orange Mundo, kdy platíte 1 euro za 100 Mb, a kdovíproč na ní ztratili potom signál, byli jsme odkázáni na:

  1. data zakoupená v Čechách (moc se nám předražený data kupovat nechtělo na velké uploady a downloady dat, maximálně na e-maily)
  2. free wifiny po cestě (což se ukázalo být docela tvrdý oříšek)

V Česke republice máme 1 z 10 nejrychlejších internetů na světě. Proto jsme tak rozmazlení.

Disclaimer:
Nutno podotknout, že jezdíme mimo dálnice horami a podél pobřeží. Naše nadávání na internet nemusí tudíž platit a nejpíš asi ani neplatí v jiných částech zemí.

Francie

Veřejné prostory

Obecně platí, že se ve Francii identifikujete přes přihlašovací stránku, někde nic zadávat naštěstí nemusíte, někdy ano. V turistickém centru v Cannes se musíte identifikovat přes telefonní číslo a připojení platí pouze pro jedno zařízení. A moc rychlý to nebylo. Upload 0,1 Mb/s.

Každý operátor (Orange, SFR i Bouygues) pouští volné wifiny u svých obchodů i různě po městě . Abyste se ale připojili, musíte být jejich zákazník. Bohužel se mi nepodařilo vytvořit přístupy přes orangeovskou španělskou simkartu, a je možné, že by to fungovalo i ve Francii. Jakmile se dostaneme do Španělska a vyřešíme problém se signálem, podám zprávu, jak to se sdílením přístupů je.

Obchoďáky

Carrefour, mají buď vlastní wifinu. Podle lokality se rychlost liší, ve Fréjus zavedli Wifi++ Gratuite, kde jsme stahovali 20 Mb/s, v Antibes rychlost carrefourácké wifiny stála za starou bačkoru.

Fast foody, restaurace, kavárny

Flunch, taková rychlovková nic moc jídelna se škaredým kafem. Download okolo 0,4 Mb/s, ale občas to má i světlejší chvilku. Většinou ji chytnete i z parkoviště.

McDonald’s, v Saint Tropez jim internet nefungoval pro počítače, jen pro mobily (snad dočasná chyba), jinde většinou kolísá. Na stahování dat najděte něco jiného, na obyčejné surfování to je ok.

Coworkingy

Zkoušeli jsme jeden v Antibes, kde se za denní bytí platilo 10 euro. Nikdo tam nebyl a prý se příští týden celé centrum zavíralo. Pro veřejnost samozřejmě nepřístupné, trochu jsme se ale vnutili, tak se slitovali. Download okolo 1 Mb/s. Nevzdáváme se!

Univerzity

Jednou jsme potřebovali poslat 2 Gb videí a nechtěli jsme u toho strávit 8 hodin. Zkusili jsme univerzitu. Bohužel “správce internetu” nebyl přítomen, řekla jsem o přístupy jedné studentce, která mi je s pochopením do počítače naklikala. Upload 2 Gb trval něco málo přes hodinu, surfování trvalo věčnost.

UPDATE PO 15. ČERVNU

Protože už jsme trochu kovanější a na západní pobřeží Francie jsme dojeli během 4. měsíce cesty, jdeme na internet trochu jinak. Obešli jsme v obchoďáku operátory a vybrali si nejlepší nabídku. Bohužel tu jako ve Španělsku nebo Portugalsku nefunguje PhoneHouse a musíte skutečně u všech poskytovatelů vystát frontu na nabídku.

Ve Francii se trochu nepochopitelně platí poplatek za koupi simkarty – seženete ji od 10 eur až po 20 eur. My si vybrali simku a tarif od Free. Podmínky jsme shledali nejvýhodnější, i když ne úplně nejsnazší. Jak to tedy je?

  • za 100 GB platíte 20 eur
  • v rámci roamingu za 25 GB platíte 20 eur
  • prvotní poplatek za simku stojí 10 eur
  • sim kartu aktivujete na neurčito nebo na měsíc. Pokud ji aktivujete na neurčito, vypovědět ji musíte písemně. Pokud ji aktivujete na měsíc, musíte ji nejpozději 7 před uplynutím měsíce prodloužit online. A další měsíc zase.

Zatím se simkartou projíždíme jihozápadním pobřežím Francie a pokrytí není ideální, ale dostatečné. 4G chytíme maximálně ve větším městečku, 3G i v lese, ale i se silným signálem je to občas strašlivě pomalé. Momentálně parkujeme u jezera 70 km od Bordeaux a 3G signál tu má download 1 Mb/s.

Uvažujeme, že si francouzskou simku dovezeme i do Čech, protože nabídka se zdá celkem bezkonkurenční. Kdybyste ji chtěli přivézt na cestování, dejte vědět.

Německo

První střet s realitou. Kde se můžete připojit?

Veřejný prostor

T-Mobile má u telefonních budek hotspoty, kolísavý hotspoty, takže jedna stránka se v mobilu načte superrychle, na další čekáte pár minut. O publikování fotky na Instagram radši ani nemluvím. Nemožné.

Fast foody, restaurace, kavárny

McDonald’s, byli jsme v jednom, tak se nám to moc nechce soudit, ale 84 Mb jsme uploadovali 1,5 hodiny.

Ve Friedrichshafen jsme zkoušeli ještě:

  • knihovnu v přístavu – bída
  • muzeum v přístavu – bída

Rakousko

To nás trochu uchlácholilo, ale bohužel jsme jím projížděli pár kilometrů kolem Bodamského jezera.

Veřejný prostor

UPC Wi Free chytnete na své české přístupy. Jenom pokud máte v ČR UPC a uvolnili jste část svého domácího internetu ve prospěch UPC free. Stačí zajet mezi domy nebo paneláky a lítá to moc dobře. Zkoukli jsme online u benzínky Kazmovu kauzu s Justinem Biebrem a během toho stáhli vše potřebné.

Itálie

Veřejný prostor

Všechny veřejné wifiny vyžadují osobní údaje jako e-mail a telefon. Tomu říkám sběr kvalitních leadů. Samozřejmě mi začaly chodit hned druhý den nesmyslné e-maily. Už jsou zablokovaní. Někdy chtějí i ověření zaslaným kódem na mobil nebo e-mail. Nám nikdy žádný nedošel.

Vodafone ve městech pouští free wifi, ale musíte si koupit kredit. Jestli si to dobře pamatujem, za 4 eura jste mohli surfovat celý den. Rychlost ale nevíme, byli jsme vůči tomu skeptičtí a nekoupili si to.

Fast foody, restaurace, kavárny

Wifi free znamená, že vám na vyžádání zadají na tajňačku heslo přímo do mobilu / počítače / Kindlu. A když se zeptáte, zda je to heslo tajemství, tak něco italsky poznamenají. Radši už jsme potom nedráždili. Rychlost je různá, nejrychlejší jsme našli v BigPizza s downloadem okolo 2,5 Mb/s, v jiné to bylo okolo 0,4 Mb/s.

McDonald’s se připojí pouze Italové a Španělé (prý to tak mají i ve Švýcarsku), funguje tu totiž identifikace přes telefon, ale na výběr mají předvolbu pouze právě Španělé a Italové. Přijde mi to trochu absurdní.

Obchoďáky

V Itálii jsme byli v menších obchoďácích v menších městech, kde wifiny neměli.

Pokračování příště

Čeká nás ještě Španělsko, Portugalsko, západní pobřeží a sever Francie a dál uvidíme. Článek už si dneska můžete přečíst tady.