První část naší cesty vedla přes Německo, kousek Rakouska, Itálii a Francii. Povídání o internetu v těchto zemích najdete tady. V tomhle článku se dočtete o peripetiích s Orange a jejich Go Europe Mundo sim kartě a taky o tom, že se nám začalo vyplácet kupovat si lokální simkarty v každé zemi. Jsme majiteli už 5 různých. Nabídka Go Europe Mundo od Orange není nijak zásadně výhodná. V Maroku jsme sehnali 10 GB za 10 eur u marockého Telecomu, v Portugalsku jsem čerpali 30 GB za 15 eur na 15 dnů u MEO, ve Francii máme 100 GB na měsíc za 20 eur. Internet v zahraničí u francouzského operátora Free znamená 25 GB za 20 eur. Tuhle nabídku využijeme nejspíš i na chatě v Čechách.

ŠPANĚLSKO

Po prvních zastávkách u písčitých i kamínkových plážích v okolí Benidormu jsme pochopili, že spaní na divoko tady bude báječné. Horší to začalo být s volným internetem. V obchoďácích i kempech většinou funguje pomalý net nebo má šílené výkyvy, že se na stažení větších souborů spolehnout nemůžete.

Dobili jsme si radši 40 éček na Mundo Go Europe simku a vesele surfovali a v nouzi i uploadovali. Kredit jsme ale vyčerpali překvapivě rychle. 100 Mb za 1 euro platí totiž jen pro zahraničí a až po aktivování téhle “speciální služby”. Abyste měli aktivní data ve Španělsko musíte mít vybraný daný tarif. Už jsme byli trochu nakvašení, ale vybrali jsme si 2 GB za 15 euro. Doteď jsme platili 50 centů za 10 Mb. Bláznivé. Pozor na to.

Ještě jednou pro pořádek musíte:

  1. pro data ve Španělsku – vybrat tarif k sim kartě Mundo – aktivace přes operátora nebo na pobočce. Na pobočkách neumějí moc anglicky, řešili jsme vše přes google translator. Nechte si přímo od nich zavolat podporu v aj nebo zavolejte sami na: +34 918 221 663 (mělo by to být tohle číslo).
  2. pro data v zahraničí – aktivovat nabídku 100 Mb za 1 euro – opět přes operátora nebo na pobočce. Přes profil na orange.es se mi to nepodařilo, ale třeba budete úspěšnější.

Vodafone za 15 euro nabízí 4 GB dat, ale pouze na smlouvu, která musí být dlouhá aspoň 3 měsíce. Nejlepší je na začátku tripu v jednom obchoďáku obejít poskytovatele a pak si vybrat nejvýhodnější nabídku po délky pobytu.

Usnadní vám to PhoneHouse a jejich katalog, kde přehledně najdete tarify a přeplacené karty všech operátorů. U nich si můžete rovnou i simku bez přirážky pořídit. Co zatím víme, tak mají pobočky ve Španělsku i Portugalsku.

Na stažení/uploadování většího množství dat pak hledejte tzv. Locutorio. Jsou to místa s několika počítači, občas spojená i s večerkou, kde by měl být internet hodně rychlý. V infocentru nebo “mladých” na ulici se na to doptáte. První zkušenost byla skvělá (download 20 Mb/s), druhá trochu horší (5 Mb/s s mizerný uploadem). Zvolte tu, kde bude víc lidí. Většinou si účtují 1 euro za počítač. Pokud máte svůj, platí stejné podmínky. Nezapomeňte na síťovou redukci!

MAROKO

V Maroku na slušný internet jen tak nenarazíte. Místo Carrefouru obchoďákům kraluje Marjane, kde volná wifina není. A když potkáte Carrefour, wifina nejede moc rychle – 05-1,5 Mb. Stres si ušetříte koupí sim karty Marockého Telecomu za 30 dirhamů (v přepočtu 75 Kč), kde máte 1 GB dat a nějaké volání. Navíc k tomu můžete přikoupit další libovolné množství dat – 5 GB za 50 dirhamů (cca 5 euro), 10 GB za 100 dirhamů (cca 10 euro). Spotřeba časově neomezená. Snová nabídka, že?

Ze všech operátorů má Marocký Telecom nejlepší krytí včetně 4G, což můžeme potvrdit. Jediný problém jsme měli na kopci v chefchaouenském kempu a pak na lodi cestou do Evropy.

I v Maroku najdete “místnosti s počítači”. Říká se jim tu Cyber. V Meknésu nás tam poslaly 2 sympatické holky, tak nám ani nevadilo, že to je v bytě druhého patra domu, před kterým postávají zamračení týpci. Hodina stála 5 dirhamů (13 Kč) a download 17 Mb/s.

PORTUGALSKO

Vypadá to slibně! V prvním větším obchoďáku ve Faro chytáme download okolo 20 Mb/s. Depka ze Španělska je ta tam. Navíc v Portugalsku menší operátoři nabízejí jen a pouze datové přednabité simkarty (což ale znamená, že hovor ani nepřijmete).

MEO a NOS mají nabídky podobné:

– 10 euro za 20 GB na 5 dnů

– 12,5 euro za 25 na 7 dnů

– 15 euro za 30 GB na 15 dnů

My sáhli po MEO Enjoy, protože podle slečny ve PhoneHousu má MEO lepší pokrytí. Na pláži a útesech chytáme 3G , jinak 4G. Jiní operátoři tomu konkurují jen těžko. Se smlouvou dosáhnete maximálně na 5 GB za 15 euro na měsíc.

Wifiny tu jsou na každém kroku s 2 MB/s downloadem, dokonce i Lidl má svou vlastní (nikde jinde jsme wifi v Lidlu zatím nepotkali :). Náramně to šetří čas a umožňuje zůstat bez civilizace několik dnů.

UPDATE PO 15. ČERVNU

Nabídku MEO jsme chtěli využít i jako internet v zahraničí. Ačkoli nám v offline obchodě MEO i podpora na Facebooku tvrdila, že roaming má stejné podmínky jako použití v Portugalsku, nebylo to tak. V rámci roamingu za 15 eur dostanete jen 3,5 GB, namísto 30 GB.

Teď testujeme roaming od francouzského operátora Free. V Belgii, Holandsku a Německu funguje skvěle. Můžete si navíc vybrat lokálního operátora, který má na daném místě zrovna lepší signál. Chytáme sice jen 3G, ale lítá to hezky. Čeká nás ještě Polsko, Litva, Lotyšsko, Bělorusko a rodná hrouda, ale nepřepokládáme problém. Pokud chcete vědět detaily v průběhu, napište nám zprávu na Facebooku.