Lisabon nás okouzlil ještě víc než Granada. Možná za to může 10 dnů strávených na pobřeží divokých pláží. Možná i to, že anglicky tu perfektně umí servis v supermarketu i 40letý rybář. Možná tomu přispěl i rychlej internet nebo to, že tu nic není problém a každý se s vámi dá do řeči a nabízí pomoc. Portugalsko se stalo srdcovkou a Lisabon třešničkou na několikapatrovým dortu. Kdo ještě nemá naplánovanou dovolenou, hurá sem. Ať už na jih do Algarve nebo na západní pobřeží.

Co neminout:

LX Factory

Bývalá továrna LX Factory je dneska místem nedělních brunchů, fair jídel, originálních i neoriginálních šperků, sekáčových levisek s vysokým pasem, designových obchůdků a graffiti. Jen pozor, dýchne to na vás takovou atmošku, že budete chtít taky něco tvořit.

Village Underground

Doubledeckery postavené na kontejnerech a v nich kavárna i kanceláře. Celý areál Village Underground slouží jako kreativní inkubátor i coworkingový prostor a letos slaví 25 let od založení. To znamená koncerty a večírky. Nenechte se zmást, Village Underground se nachází vedle LX Factory, ale nejsou propojené, a z hlavní třídy Avenida da Índia se dovnitř nedostanete. Vstup najdete z ulice Rua 1° de Maio a dál kolem vrátnice.

Výhled na most Ponte 25 de Abril

Ne, není to Golden Gate Bridge, i když tak vypadá. Od roku 1962 ho stavěla jiná firma, byť také americká. Je krásný a z celé Alcântary je na něj super výhled.

Uličky Alfamy

Proslulá čtvrť úzkých uliček v kopcích se žlutou tramvají 28. A ty výhledy. Všude to je krásné. Dojít můžete až na srazplac Praça do Comércio.

Time Out Market

Koncept 23 restaurací, 10 stánků, 8 barů a 4 obchůdků pod střechou staré tržnice. Během prvního roku od otevření ustál 2 miliony návštěv. Prostor bude narvaný k prasknutí, ale čekat na jídlo nebudete nijak závratně dlouho. Měli jsme hovězí salát s exotickým ovocem po asijsku a klasický burger s hranolkami a lanýžovou omáčkou. Ještě teď se nám sbíhaj sliny. Dokonce jsme si i vyfotili.

Parque das Nações

Někdejší areál EXPO 98 se stal lukrativní čtvrtí plné zajímavých budov nových a “zrecyklovaných” těch starých. Hlavní vstup je dneska nákupák Vasco de Gamma se zajímavými průhledy, Pavilon Utopie se stal MEO Arenou, Pavilon Oceánu je oceanárium. Nutno dodat, že tématem EXPO byly oceány: “The Oceans, a Heritage for the Future”. Maskot “Gil” zůstal stát na svém místě a vlajky zúčastněných zemí také.

Pod lanovkou na pobřeží řeky Tagus nezapomeňte na výhled na 17 kilometrů dlouhý most Vasco de Gama. Nejdelší most v Evropě.

Tip navíc:

Výlet do Lisabonu naplánujte ideálně na 13. června, kdy vrcholí oslavy Svatého Antonína. Domy jsou slavnostně ozdobené girlandami, lampióny ve tvaru kaktusů a dalšími barevnými legráckami. Ulice se i se svými terasami mění na bary se sangríí a pivem. Ve stejný den probíhá i kontest o nejlépe ozdobený dům a zdobení se připravuje několik dnů dopředu. Podle místních nic velkolepějšího nikdy nezažijete.