Do Comillas jsme vyrazili kvůli Gaudího stavbě El Capricho cestou z Evropských štítů. Slunečnice, vitráže a další pestrobarevnosti, znáte to. Že je to jeho třetí nejlepší stavba vůbec, jsme se dozvěděli až později. Od Gaudího viděli jen tuhle jedinou, ale na severu a severovýchdoním pobřeží Španělska jich najdete mnohem víc (třeba ve městech Léon, Astorga a Pobla de Lillet).
Jakmile do Comillas poprvé přijedete, hlavou vám prolétnou vzpomínky na francouzský venkov nebo anglické pobřežní vesnice vykukující z mlhy. Na druhý pohled vás už tahle nenápadná vesnička okouzlí svou netradičností. Nejde přirovnat k ničemu, co jste kdy navštívili.
Rozhlédnete se a uvidíte palác v arabském stylu, ale zcela odlišný od Alhambry v Granadě nebo Alcazaru v Seville. Na kopci s pečlivě zastřiženým trávníkem zahlédnete sochu dívající se na oceán. Hned vedle majestátní vilu s dřevěným honosným čelem. A o další kousek dál sochu anděla stojícího v ruinách gotického kostela.
Napadlo by vás, že všechny tyhle zajímavosti i tak trochu bizarnosti potkáte ve vesnici s 2 tisíci obyvateli? My se na sever provincie Kantábrie vydali po několikadenním putování proslulými Evropskými štíty (Picos de Europa), kdy jsme opět zatoužili po oceánu. Pět minut chůze od centra městečka najdete velmi příjemnou písčitou pláž. O výhledech na oceán z černých útesů lemující pobřeží ani mluvit nemusím. Ty jsou samozřejmostí.
Cestou modernisty
Město si je dobře vědomo unikátních modernistických krás, které svým návštěvníkům nabízí. V turistickém centru vedle Náměstí Tří chrličů (Plaza de los Tres Caños) si vyzvedněte mapu a vydejte se po stopách modernistů.
El Capricho de Gaudí
El Capricho navrhl Gaudí roku 1883 jako letní sídlo vysoce postaveného obchodníka Maxima Díaze de Quijano. I jako jedna z jeho prvních (Gaudí tento dům navrhoval ve svých 31 letech) se může pyšnit hned několika typickými prvky. Ať už se jedná o použití oblíbené květiny, nebo kombinaci materiálů, je zřejmé, že se tato stavba stala základním kamenem pro jeho další tvorbu. Motiv slunečnice nebo kování ze svářkové oceli použité právě u této “rozmarné” stavby se staly Gaudího poznávacím znamením stejně jako skleněné vitráže.
El Capricho najdete v zahradě paláce Sobrellano, která otevírá své brány v 9:00 a zavírá v 19:30. Dům si můžete prohlédnout na vlastní pěst od 10:30 do 20:00, nebo využít komentované prohlídky v angličtině od 12:30 a 16:30. Základní vstupné stojí 5 eur, pro děti 2,5 eura.
Brána do soukromé rezidence Moro
Bránu najdete i pod jménem Puerta de los Pájaros a je také dílem Antonia Gaudího. Kromě vjezdu pro kočáry a vstupu pro lidi tu navrhl i “vlet” pro ptáky v podobě malé skuliny. Právě podle ptáků nese brána i své jméno.
Palác Sobrellano a kaple markýze z Comillas (mauzoleum)
Tento novogotický palác nechal postavit první markýz Comillas Antonio López y López, stejně jako přilehlou kapli. Komentované prohlídky tu bohužel probíhají jen ve španělštině. Pokud ji ale ovládáte, můžete si ji jít poslechnout každou hodinu do 10:30 (nekoná se jen ve 14:30, pozor na to). Za vstupné pro dospělé zaplatíte 3 eura, dětský vstup stojí 1,5 eura. Navštivte ho už jen kvůli nábytku od Gaudího.
Někdejší Univerzita Pontificia Comillas
Katolickou univerzitu založil roku 1890 papež Lev XIII. Fungovala v Comillas až do 1969, kdy byly její katedry přestěhovány do Madridu. Dnes se některé budovy univerzity rekonstruují, jiné jsou sídlem Nadace Comillas.
Vstup na univerzitu stojí 3,5 eura (děti do 12 let neplatí nic), navštívit ji můžete ale jen mezi 10:00-13:00. Jindy musíte využít komentované prohlídky ve španělštině (10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00). Nezapomeňte se projít i rozlehlými zahradami a užít si výhled na údolí.
Socha markýze z Comillas
Na zelenajícím se kopci s výhledem na městskou pláž stoji socha markýze z Comillas. Ideální místo na večerní romantickou procházku. Děti se zatím můžou vyřádit na hřišti.
Anděl zkázy
Při příjezdu do města vás upoutá socha anděla tyčícího se nad hřbitovem. Při nejmenším je zajímavé, že dolů shlíží z ruin prvního gotického kostela v Comillas. Původně měl anděl střežit mauzoleum prvorozeného syna markýze, Antonio López y López ho ale věnoval městu. Doteď může hlídat všechny duše obyvatel Comillas.
Kde zaparkovat
Pod rozlehlou zahradou paláce Sobrellano najdete parkoviště zdarma. Vejde se na něj asi 25 aut včetně obytných dodávek nebo alkoven.
Na univerzitu je to od paláce co by kamenem dohodil, ale zaparkovat můžete přímo pod vstupní bránou se závorou. Zdarma, podélně a bezpečně.
Výlety po okolí
Deset kilometrů na západ od Comillas navštivte městečko San Vicente de la Barquera a jeho Přírodní park Oyambre. Uchvátí vás svými rozsáhlými slanisky a bujnou flórou i faunou. Cestou můžete obdivovat pasoucí se krávy na pastvinách tak zelených, že vás budou oči přecházet.
Neopomeňte ani hlavní město kantaberského pobřeží i celé provincie Santander, vzdáleného asi 60 km od Comillas.
Pokud zatoužíte po divočejší přírodě, zamiřte do Evropských štítů. Jsou součástí Kantaberského pohoří, ale díky bohaté historii jim Španělé neřeknou jinak než Picos de Europa. Připravte se na zářivě zelené louky, blankytnou oblohu a stáda pasoucích se krav. Říká se, že v Picos de Europa musíte alespoň projít kaňon řeky Cares z vesničky Poncebos nebo vyjet lanovkou na Fuente Dé.
Davy turistů ještě Comillas neobjevili. Nečekejte proto žádné dlouhé fronty nebo přeplněná parkoviště. Mám ale dojem, že tohle půvabné městečko bude velmi brzy aspirovat na atraktivní letovisko. Ať už jste obdivovatelé Gaudího staveb, milovníci modernistické architektury nebo vás jen láká poznat Španělsko trochu z jiného úhlu, neotálejte s návštěvou příliš dlouho.