Z římských zlatých dolů Las Médulas jsme vyrazili přes město Léon na sever Španělska do Evropských štítů (Picos de Europa). Jsou sice součástí Kantaberského pohoří, ale díky své historii si vysloužily vlastní jméno. Roku 722 se tu totiž odehrála osudová bitva mezi Astuřany v čele s Donem Pelayo a arabskými válečníky dobývajícími Evropu. Astuřané své území ubránili. Poschovávali se mezi jednotlivé štíty a na Maury si počkali. Z Covadongy, kde se slavná a zásadní bitva odehrála, se dnes stalo poutní místo. Ve Svaté jeskyni (Santa Cueva) najdete hrob dona Pelaya a sošku asturské Panny Marie s Ježíškem a přímo pod jeskyní Pramen manželství.

Přijeďte sem aleobdivovat hlavně přírodu. Zelené pastviny s pasoucími s kravami, kamenné štíty, průzračná jezera i úzké soutěsky jsou pro Evropské štíty typické. Několik dnů jsme strávili u jezera Riaňo ve stejnojmenné vesničce. Kromě bizarních budek jak od ježibaby z Mrazíka tu najdete i nejkrásnější výhled z celé provincie Castilla y Léon a další spoustu zajímavostí. Třeba fakt, že pod dlouhým (a fotogenickým) mostem táhnoucím se přes jezero leží od roku 1987 zatopená vesnice. Důkazem je toho i nedaleký ostrůvek, na který se dá z vesnice doplavat. I když překonáte vzdálenost rovnající se sotva půlce bazénu, je to zážitek. A odevšad uslyšíte kravské pastevní zvony.

Na návštěvu Evropských štítů jsme si dali jen pár dnů, a proto jsme ujížděli soutěskami k Fuente Dé. Odsud se můžete nechat vyvézt lanovkou až do 1450 m.n.m. za 3,5 minuty. Pěšky cesta trvá několik hodin. Cestou k tomuhle štítu potkáte krásné zastávky, kde můžete přespat, nebo si aspoň odpočinout, pokud narazíte na 35stupňová vedra jako my. Najdete je na naší spací mapičce.

Sem se určitě ještě někdy vrátíme, kopce jsou tu ještě krásnější než na jihu Španělska v pohoří Sierra Nevada. A nikde nejsou poházené odpadky.

PS: Říká se, že při návštěvě Evropských štítů byste neměli vynechat návštěvu kaňonu řeky Cares, které se říká Božské hrdlo. My túru nestihli, ale jestli se tam vydáte, dejte vědět, jaké to bylo.