Celé jižní a malá část západního pobřeží Portugalska spadá pod nejznámější portugalský region Algarve. Najdete tu obrovská slaniska Přírodního parku Ria Formosa u nádherného města Faro a kilometry útesů s nedostupnými, prázdnými a obleženými plážemi a jeskyněmi. A kdyby vám to bylo málo, vydejte se na západním pobřežím až do Lisabonu.

Ze španělského města Matalascaňas v Národním parku Doňana jsme se po slavnosti přesunuli na pobřeží Portugalska. Z dálnice sjeďte, jakmile to půjde, a projíždějte si vesničky, kde potkáte osedlané oslíky i bryčky. První část pobřeží není ale pro dodávku pohodlně přístupná. Občas sjedete z kopečka, pak zas do kopečka a cesta tam dál nepokračuje. Polňačky vedou jen k domům nebo sadům. 

Ve vesnici Pedras d’el Rei jsme našli vodu, sympatické mísťnáky a mrňavé parkoviště, kde se ale přespat nedá. Skvělé spaní v obytce najdete na druhé straně dálnice v lesích, třeba poblíž Mata Da Conceição (37.1871, -7.57107).

Faro

I když má vlastní letiště (a létá tam Ryanair), zůstává Faro spíš městečko než město. Uličky s venkovními kavárnami a kamennými domy připomínají ty francouzské. V postranních ulicích okolo Avenida da República narazíte na sympatické kluby nebo designové obchody.

Faro navíc obklopují obrovská slaniska Přírodního parku Ria Formosa, kterými se může (autem) proplést až k Ilha de Faro s několikakilometrovou pláží. Na sváču si v příjemných barech a bistrech můžete dát pečený batát s mozzarelou. Nečekejte tu hotelovou zástavbu, ale ani divoké pláže, kde budete sami. Na vaše koupání tu ve větších vlnách dohlíží plavčíci, konec pláží jsou rájem kitů a surfařů.

Cestou k Ilha de Faro minete rozlehlé parkoviště, které nebylo ani z 1/6 obsazeno během víkendového festivalu surfů a motorek. To znamená, že ho obývají obytkáři. Nebojte, najdete i takové místo, kde budete mít své vlastní soukromí (37.01395, -7.98116). Mnohem lepší ale je, že nad parkovištěm najdete malinkou vyhlídku na letiště. A je tam docela šrumec! Pokud nejste nadšený spotter jako my, vězte, že provoz utichá okolo 11. hodiny večerní a startuje po 7. ranní. Klid na spaní zaručen.

Procházky po útesech od kaple Nossa Senhora da Rocha

Z Faro jsme se přesunuli do vesnice Villa Lara, která sice mnoho krásy nepobrala, ale právě z ní se můžete vydat podél nádherných útesů. Kousek od kapličky Nossa Senhora da Rocha nechte ve stínu stromů auto (můžete tam i přespat – 37.09688, -8.38798) a vydejte se po stezce k útesům.

Pláž Nossa Senhora da Rocha je plná slunečníků a lehátek. Na tu rovnou zapomeňte. Praia Nova už je o trochu divočejší s klidnými vlnami. Protože se ale nachází přímo pod vesnicí, je stále docela frekventovaná. Za to na pláži Praia de Barranco už lidí znatelně ubývá a jsou 3 způsoby, jak se na ní dostat: ze stezky – obejdete ji vrchem, přelezete přes útes nebo přebrodíte vodou z Praia Nova.

Pokračujte ale raději dál po útesech, tohle je teprve začátek. Čekají vás dechberoucí výhledy, na které jen tak nezapomenete.

Po vystoupání menší skalky se ocitnete nad Praia do Pontal. Suchou nohou se na tuhle malinkou pláž nedostanete, a proto se na ní “opalují” nejčastěji jen racci. A za touhle pláží najdete ty nádherný útesy, které jsme měli na mysli. Kousky utržených skal v oceánu, průsmyky a malé jeskyně, všechny odstíny modré. Hned vedle na Praia das Fontainhas mezi skalami můžete strávit krásný celý den.

K Praia de Albandeira a Praia da Estaquinha můžete dojít od kapličky, ale i dojet autem. Přímo mezi ně vede prašná cesta, která končí parkovištěm. Nebojte, davy tu nejsou. A před sluncem se můžete schovat do větších jeskyň na pláži Praia da Estaquinha nebo je alespoň prozkoumat. Je to nádhera!

Pokud ještě nemáte dost těchto nádherných scenérií, jděte dál. Čekají vás pláže Praia do Salgueiro, Praia Barranquinho nebo Praia da Malhada, ke kterým můžete sejít. Cestou potkáte jen rybáře. Dojít můžete až k Benagilu, my se tam vydali autem.

Benagilské jeskyně

Vesnička Benagil je svými jeskyněmi proslulá. I proto očekávejte mnohem více návštěvníků a turistických atrakcí v podobě výletních lodí, lodiček, skútrů a kajaků, které vám ty výhledy a fotky budou trochu kazit. Ale jenom trochu.

Pokud se rozhodnete jít po svých, zaplavte si nejdřív na benagilské pláži. Oceán je tu klidný, i když studenější, a umožní vám udělat i pořádná tempa (nejen skákat ve vlnách). Doplavat můžete až na vedlejší pláž sevřenou mezi útesy.

Abyste se dostali nahoru na útesy a mohli si užívat výhledy, musíte si je Benagilem trochu nadejít. Po benagilských plážích se chvíli kochejte pláží Praia de Corredoura. Jako na mnoho dalších i na tuhle doplujete jen loďkou.

Tahle stezka už je mnohem víc frekventovaná než ta od kaple z Villa Lara a co chvíli se stezičkách vyhýbáte dalším návštěvníkům. Není divu. Shlížíte do černočerných jeskyní u Praia da Corredoura, míjíte posedávající racky na výběžcích skal a pod vámi všude nádherná tyrkysová.

A vůbec nejlepší je, že nad tou nejkrásnější pláží široko daleko Praia da Marinha můžete i zaparkovat obytku a užívat si výhledy přímo z postele.

PS: Benagilská parkoviště mají výšková omezení, ale přímo před Benagilem můžete zaparkovat v lesíku, lépe řečené v keříku (37.09015, -8.42317). A vede k němu zkratka na útesy nad Praia de Corredoura. Další wildcampovací místa najdete na naší cestovatelské mapičce nebo na webu WildCamping.tips.

PS 2: Už si kupujete aspoň letenky?