Západní pobřeží Portugalska je rájem snílků i samotářů. Divoké pláže tu znamenají 2 rybáře, překonání několika kilometrů po polňačkách, vyspravení mostu, abyste mohli projet, plavání koly v písku, pastviny plné krav, co za vámi běží, božský klid, vůni oceánu, hukot vln a nádherné západy slunce.

Sagres

První surfařské městečko západního pobřeží. Na jeho konci najdete krom obrovského stellplatzu pro obytkáře sagreskou pevnost a nádherný výhled na nedaleký maják, útesy a pláž Praia de Tonel. Na tu si mimochodem zajděte. Přelézejte útesy, vzhlížejte k načervenalým  útesům, procházejte se a neodfoukněte. Nejjižnější cíp Portugalska je pořádně větrný.

Ke zmíněnému majáku jezdí autobusy turistů, ale samotná návštěva taková pecka není. Raději si cestou k němu zastavte na jiném útesu klidně i s dodávkou a užijte si výhledy odsud. Každý sjezd vede na nádherné místo, kde můžete strávit i noc.

N268 a kvalita cest

Cestou ze Sagres najeďte na silnici číslo N268, která vede podél pobřeží. Nejlepší na ní je, že téměř každý sjezd vás dovede k pláži. Polňaček a trochu zarostlých cest se nelekejte, všechny někam vedou a jsou překvapivě i částečně udržované pro podobné dobrodruhy, jakými jste i vy.

Portugalci si svého pobřeží váží a udržují ho čisté, dostupné a hlavně bezpečné. I po několika kilometrech směrem k pobřeží, když už si myslíte, že tu musí být konec světa, najdete oplocený útes (z recyklátu) s varovnými značkami o potrhaných okrajích. Většina podobných cest je vysypaná štěrkem pouze s několika nezbytnými výmoly a zpevněná okolními lesíky.

Zemědělské cesty mezi poli nebo cesty poblíž pláží (myšleno v úrovni oceánu, ne na útesech) mohou být místy písčité a velkým autům hrozí zahrabání. Když podobný úsek cesty zahlédneme, jdeme nejdřív na obhlídku a cestu si trochu upravíme. Vysteleme ji kameny nebo polámanými větvemi po okolí, když je potřeba. Provoz je minimální, takže žádná zácpa nenastane. Občas stačí přidat trochu plynu a zrychlit. Pokud se zahrabete, většinou je na blízku nějaký traktor, který vás vytáhne (aspoň tím se vždycky utěšujeme my).

Pláže

Baví nás objevovat prázdné pláže spíš než ty, na které vedou ukazatele. Díky tomu jsme na cestě potkali třeba stádo krav, které zrovna kojily a musely jsme počkat, než se uvolí pustit nás dál. Na takové pláže chodí spíš místní rybáři než turisti.

Praia Murração

Na téhle pláži jsme byli úplně sami. Vede k ní docela sešup, obytku radši nechte na kopci (37.14247, -8.90284), s menším autem ho zdoláte raz dva. Výhledy na spodní pláž Praia da Pena Furada i atmosféra k nezaplacení.

Praia Samouqueira

Poblíž téhle pláže jsme tábořili, akorát nahoře na útesu (37.40343, -8.80778). Pod námi je těžko přístupná pláž plná útesů, z vedlejší pláže oceán nedávno písek odnesl. Samotná Samouqueira je dostupná i s pískem.

 

Praia de Monte Clérigo

Velikánská pláž se surfařema. Čekejte i větší vlny, ale pláž střeží plavčík a můžete se i bezpečně vykoupat. Okolní domky přesně zapadnou do vašich představ o surfařský vesnicích. Nad vesnicí z útesů je opět nádherný výhled.

Carrateira

Surfařská nádherná vesnice, kterou stačí i jen projet.

Vila Nova de Milfontes

V tomhle městečku najdete pláže bez vln, ale hodně navštěvované. Možná i proto, že pláž končí stovkami věžiček z kamenů. Na protějším břehu bude méně lidí a klid na opalovačku, jen si město musíte trochu objet.

Sines

Podle Portugalky, kterou jsme potkali v Maroku, v Sines divoké pláže prý končí. Podle nás už dřív, a to ve Vila Nova de Milfontes. Pořád potkáte nádherné pláže, nejsou už ale tak spojené s divokou přírodou a tmavými útesy jako v jižnějším cípu Portugalska. Nebo k nim minimálně není tak snadný přístup.

Lagoas de Santo André e Sancha

Kus krásné přírody najdete v Přírodní rezervaci Lagoas de Santo André e Sancha. Na rybník teplý jak kafíčko (a trochu i nasmrádlý) navazuje několikakilometrová pláž s bílým pískem a oceán s obrovskými vlnami. Je nádherné vidět na obzoru jen bílý solný opar a jít mu napřed.

Pro nás to bude nezapomenutelné místo už jen proto, že se v rybníku s trochou pomoci naučila plavat naše ustrašená fenka Róza.

Naše doporučení

  1. Jeďte do Portugalska
  2. Půjčte si auto, kde se dá přespat, i když trochu nepohodlně (dospíte to na plážích)
  3. Mrkněte na mapku našich spacích míst
  4. Objeďte si zapomenuté pláže od Sagresu až po Vila Nova de MIlfontes

Je taková nádhera, že ji ani nedokážeme popsat!

PS: Kam dál? Třeba do Lisabonu nebo na jižní pobřeží.