Sedm týdnů po svatém týdnu se vydávají Španělé na pouť do vesnice El Rocío a Národního parku Doňana. Následují tradici ze 13. století, kdy lovec z vesnice Villamanrique našel sošku Panny Marie v kmenu stromu právě v tomto parku, kde dnes stojí kaplička a je symbolem poutního místa. A my měli to štěstí a na cestě potkali celé procesí.

Do lesíku v parku Doňana přijíždí každoročně milion lidí z Barcelony, Kanárů a dalších koutů Španělska. Ženy si oblečou flamenco šaty, muži klobouky spolu s traje corto. Některé ženy volí také traje corto a sedají také na koně. Všichni vypadají krásně a i malé děti drží dress code do puntíku.

Zapřahají býky, koně, oslíky nebo traktory a do doňanského parku vezou westernový, barevně vyzdobený vagónek se sudy s vodou, stohy slámy a dostatkem jídla a alkoholu na několikadenní pobyt. Dopravu se snaží policie usměrňovat, ale únavu koní nebo píchnuté kolo o vozíku na silnici 3. třídy předvídají jen těžko. Stojí se a čeká, než se kolo vymění. Před sebou máte rodinku, co se na zápraží svého vagónku ovívá vějíři, natřásá šaty a popíjí, že ani nechcete nadávat, když se v 30 °C pečete na silnici. O jiných veselých bryčkách, kde se hoduje, ani nemluvě. Někteří to zapíchnou už po cestě a rovnou na silnici vytahují kempingové židle. Pro kolemjedoucí je to zábava k popukání!

V čele průvodu dva největší býci táhnou stříbrný vozík s replikou Panny Marie a v průběhu dne se v ulicích městeček, kudy průvodu putuje, zpívá, tancuje a popíjí. Jakoby se navzájem znali.

Není divu, že se od Sevilly, 80 km vzdálené od vesničky El Rocío, stojí dlouuuuhé kolony.