Rujána už dávno není jen zástaveníčkem windsurferů nebo německé smetánky, jak se o ní s oblibou říká. Nacistická Prora jakožto největší magnet Rujány svou přitažlivost pomalu ztrácí, i tak má ale největší německý ostrov pořád co nabídnout a čím se chlubit. Za týden ji včetně procházky po městě Stralsund, brány do Rujány, celou prozkoumáte.

Prora

Ještě před válkou snil Hitler o tom, že na Proře vybuduje rekreační středisko pro 20 000 dovolenkářů. Válka ale přišla dřív, než očekával, a čtyřkilometrový resort nebyl nikdy dokončen. Největší úkaz nacistické architektury pak desítky let bez povšimnutí chátral, ale dneska už z tohoto monstrózního komplexu paradoxně moc k vidění nezbývá.

Kousek nezrekonstruované části budov je alespoň přes plot k vidění v areálu PRORA-ZENTRUM. Blednoucí grafitti vzpomínají na dobu, kdy se uvnitř pořádaly výstavy a jiné kulturní akce, a o urbexu si můžeme nechat jen zdát. Ve vedlejší opravené budově se nachází hostel pro mladé a rodiny s dětmi, spát se dá i venku ve stanu. Vjezd do areálu autem stojí 4 eura a můžete zůstat libovolně dlouho. Třeba i přespat.

TIP: Na recepci hostelu si můžete za 3 eura koupit připojení k internetu na 24 hodin a pracovat odsud do alelujá.

Cestou na pláž z kopečku v lese přes zeď uvidíte přestavěný komplex na luxusní ubytování. Developeři zřejmě vyhráli boj nad památkáři, protože budovy mají i balkónky, které součástí původní architektury nebyly. Pokud budete pokračovat podél moře směrem k městečku Binz, potkáte další a další stavaře rekonstruující legendární “Proru”.

Křídové útesy a nezapomenutelné vyhlídky parku Jasmund

Rujánu proslavily kromě Hitlerovy pompézní ambice jménem Prora především bělostné křídové útesy Národního parku Jasmund. My se na procházku podél nich vydali ze Saasnitzu. Čím více jsme se vzdalovali městu, tím ubývalo i lidí. A přitom zdolat začátek bylo to nejtěžší. Před nedávnem se musela utrhnout další část útesu, protože spadlé stromy jsou ještě obaleny nevyschlým bahnem. Pokud při jeho přelézání pečlivě nevyberete alespoň zdánlivě vypadající pevné místo na došlápnutí, skončíte v bahně po kolena. Jednoho takového jsme řehtajícího se z bahna tahali.

Dál už podobný “adrenalin” nehrozí, pokud se na procházku nevydáte po vydatných deštích, kdy hrozí další sesuvy. Procházíte se po úzkém pruhu kamenitých pláží u moře, sbíráte kousky ulomené křídy a kreslíte po kamenech. Několikrát jsme kopli i do krásných černo-bílých kamenů, které při poklepání zvonivě duní. Trhají se spolu s křídou z útesů. Pár jsme si jich nabrali do batůžků na tu naši zahrádku, kterou ještě nemáme, a trek si trochu ztížili.

Asi po 4 kilometrech chůze, občasném přelézání spadlých stromů a obdivování šutrů a stromů těsně před spadnutím na okrajích útesu, jsme došli k rozcestí. Buď můžete pokračovat dál podél moře až k vyhlídkám Königsstuhl (Královská židle) a Victoriasicht (Viktorčina vyhlídka) a prohlídnout si je zespoda. Nebo vystoupáte po schodech a vydáte se lesem na útesy. Tohle je poslední možnost, jak vystoupat nahoru, dál už žádné bezpečné vylezení prý možné není. My vystoupali nahoru a pokračovali lesem dál.

Občas se les otevře a shlížíte z okrajů útesů dolů. Okraje moře barví do bíla rozpouštějící se křída z útesů, na dně leží solí vybělené kmeny popadaných stromů a po hladině se promenují labutě. Na vyhlídky dojdete po dalších 5 kilometrech. Že jste na místě, poznáte podle zvýšené koncetrace lidí, kteří na vyhlídku dojeli autem / autobusem a zaparkovali poblíž. Vstup na vyhlídku Königsstuhl stojí 8,5 eura, Viktorčina vyhlídka vzdálená 600 metrů je zdarma a dohlédnete z ní právě i na Königsstuhl, který je ale úplně stejný (a krásný) jako ostatní útesy, co jste minuli cestou k němu.

Platit za tuhle konkrétní vyhlídku se nám nechtělo a vydali jsme se pěšky zpět do Saasnitzu. Celkem jsme s malými zacházkami nachodili asi 21 km, obešli skoro celý park Jasmund a konečně utahali i Rózu, která se po návratu šla okamžitě natáhnout do boudičky.

Podle značek má stezka být dlouhá asi 17 km, ale na vyhlídku se můžete ze Sassnitzu (nebo jen zpět) svézt i autobusem. Lístek stojí okolo 2 eur, pro psa 1,5 eura. Ale přijdete o krásných a nenáročných zpátečních 8,8 km lesem. Všude na severu Německa frčí i kola a jejich půjčování, což je příjemná alternativa.

Kde nechat auto

Každé sebemenší škaredé zabahněné parkoviště plné výmolů a nepořádku je na Rujáně v okolí moře i v Národním parku Jasmund zpoplatněné. Nemrhejte čas hledáním nějakého zdarma, hodina stojí 60 centů. A pozor, parkoviště obchází (milej) týpek, co kontroluje časy parkovacích lístků, jestli už náhodou nepřetahujete. Když jo, hlásí SPZ policii. Nebuďte tedy časooptimisti jako my a kupte si raději víc hodin. My si procházku protáhli z plánovaných 12 km na 21 km a na parkoviště dorazili akorát včas, abychom mohli na pána udělat smutný oči, doplatit přetažený čas a spakovat se bez pokuty.

Kam dál?

Binz

Letovisko samotné nás moc nelákalo a ani potom doopravdy neokouzlilo. Nenechali jsme si ale ujít procházku po pláži mezi typickými plážovými koši a prohlídku ikonické strážní věže Müther-Turm. V roce 1968 byla postavena jako hlídková věž pro plavčíky, dneska už tohle kukátko slouží jako matriční místo, kde se uzavírají sňatky s výhledem na pláž.

Mys Arkona

Mysy a výhledy na moře a oceán můžeme vždycky, kor když u pobřeží mají plavat tuleni. Mys jsme obešli, ale kouzelných a dechberoucích vyhlídek jsme si moc neužili. A protože je tohle místo i hojně turistické, můžete si mezi spoustou kýčů koupit jako suvenýr třeba pidi šutr za 10-25 eur. Achjo. Jestli vám do toho můžeme mluvit, zůstaňte o to déle v Národním parku Jasmund.

Co je možná dobrý vědět, než vyrazíte na Rujánu:

  • moře není skoro vůbec slaný, což ale nejspíš víte
  • obležený pláže jsou standard a pořádný fičák taky
  • komáři jsou všude, ale neníjich tolik, jak se říká
  • z kýčovitých předražených suvenýrů vám skoro vykrvácí oči

Teď se touláme po severu Polska a po baltském pobřeží poputujeme až do Estonska. Už se těšíme, až o tom zase budeme moct napsat. Obrázky a stories sledujte v mezičase na našem instáči.

PS: Na fotkách si všímejte popadaných stromů v moři a těch užuž padajících z útesů.

PS 2: Láká vás spíš smaragdový oceán? Vyražte do Bretaně. Ale pozor, hrozí že se zamilujete.