Po několika dnech u pláže poblíž Almeríe jsme otočila Huga směrem do vnitrozemí podél druhého nejvyššího evropského pohoří Sierra Nevada.

Prvních 50 km jsme jeli po dálnici a když jsme viděli ty nádherné kopce, které byly každých deset kilometrů jiné, chtěli jsme zkusit trochu dobrodrůža a vidět je víc zblízka. Sjeli jsme z dálnice a vyrazili po boční silnici. Z kopců jsme viděli vypálené vesnice, kaktusy i opuštěné domy.

Pod kopcem asfaltka skončila, pokračovali jsme dál po prašné cestě. Podjeli jsme dva mosty a minuli spousty odpadků a nečistot po záplavách. Nakonec jsme najeli na klasickou třetí třídu a kochali se viadukty a kopci.

Když jsme špatně odbočili, náhodou jsme narazili na umělou přehradu mezi kopci. Nebylo kroku vzad, všude to bylo nádherné. Vidíte sami na fotkách. V Guadixu jsme byli asi za dvě hodinky.

GUADIX

Jako ve spoustě měst na jihu Španělska, i tady jsou pozůstatky románské architektury a majestátní kostely i kláštery. Jsou krásné. Kvůli nim jsme se ale nepřijeli. Lákalo nás skalní městečko, které je 10-15 minut pěšky od kostelů a centra města. Cestou jsme potkávali značky camina a protože se do Santiaga chystáme v červnu z Porta, něco malinkého se v nás tetelilo očekáváním.

Kromě autobusu Japonců s námi ve skalní vesnici nebyl nikdo. Několik skalních domků je zrekonstruováno a vítají nadšeně návštěvníky, zbytek se rozpadá, je na prodej nebo jsou opraveny stylem “dáme tam euro okna a na plot plastovou zástěnu, hlavně ať nám tam ti turisti nekoukají”. A skoro všude se povalují odpadky. Jestli budete mít cestu kole, zastavte se. Za speciální výlet to nestojí. Radši Sierru Nevadu objeďte jižní částí méně známými vesnicemi, kde je to podle Lonely Planet nádherné.

GUÉJAR SIERRA

Z Guadixu jsme zamířili do horských vesniček a mezi kopce. I tady se dalo pohodlně spát na divoko a nikdo nás odnikud nevyháněl. První noc jsme strávili kousek od Beas ge Granada, druhý den jsme dojeli po trochu divoké cestě k vesnici Guéjar Sierra. Místu s nejkrásnější přehradou, jakou jsme kdy viděli. Nepodařilo se nám najít cestu přímo k vodě, ale podél silnice najdete pár vyhlídek, kde můžete zastavit a kochat se. Pasou se kolem ní koně a na druhém břehu i kozy a ovce. Spali jsme na boční cestě kousek nad ní před vesnicí Guéjar Sierra.

Z hor jste pak za půl hodinky v Granadě. Kouknout na fotky a zjistit, proč tam jet si přečtěte tady.