Na Zelený čtvrtek jsme se neplánovaně ocitli v panelákové šílenosti jménem Benidorm. Ve Španělsku. Během Velikonoc, tedy Svatého týdne. Že tu Španělé slaví se vší pompou a je to jejich největší svátek, jsme zjistili velmi brzy.

Okolo osmé hodiny večerní se uzavřely silnice a ulice, aby mohl projít průvod.

V jeho čele nesou kněží daného bratrstva (cofradías) za pomoci místní policie a kdejaké jiné ruky ohromný oltář s Pannou Marií, Ježíšem Kristem nebo Umučením Krista.

Vycházejí z místního kostela, projdou město a jdou zase zpět za doprovodu:

-> kajícníků / nazaretských, kteří nosí špičaté kuželovité kápě připomínjící Ku Klux Klan a s hořícími svícemi dodávají průvodu mrazivou atmosféru (taky by vám to připomnělo Pošetilost mocných jako nám?)

-> dam v černých šatech, se svícemi, růženci a vysokými kloboučky s krajkou, čímž vyjadřují soucit Panně Marii s Kristovou smrtí

-> kapely složené hlavně z dechových nástrojů dodávající průvodu tempo a dělící jednotlivé události (vyzvednutí oltáře, průchod městem, vyzvednutí oltáře zpět do kostela).

Španělská města a zdejší bratrstva se mezi sebou předhánějí, kdo bude mít větší oltář nebo čí kapela bude hrát lépe. Benidormský květinami vyzdobený oltář sotva protáhli branou kostela. Dvě teskné písničky na to potřebovali. Oslavy potom pokračují přes celou noc a bary nezavřou dřív než ve 3.

Podobně i na Velký pátek, kdy Velikonoce pomalu vrcholí a ve španělských ulicích se tančí a popíjí do ranních hodin. Víkend je už poklidný a Svatý týden končí Velikonoční nedělí. V pondělí je všude zavřeno a jen v pekárně nebo restauraci si můžete dát tradiční pletenec Mona s vmáčknutým vařeným nebo čokoládovým vajíčkem.

Při procházkách po městech jsme si všimli i vyzdobených balkónů červenými koberci.

Byl to zážitek!

Jestli chcete vědět o španělském Svatém týdnu ještě o trochu víc, koukněte sem. Zjistíte, kde se konají největší průvody a proč sehnat lístek na tribunu, abyste viděli co nejvíc.