Když objedete (velkým obloukem) Benidorm, dostanete se do Vila Joiosa. Jasně, je dosti turistická -najihujetostejnělepší- vesnice, ale:

-> sídlí tu továrna na čokoládu Valor

-> za napěchovaným centrem najdete oázu klidu – parky, zapomenuté pláže a stezky na procházky

My tu objevili božské výhledy, nuda pláž, vilu Giacominu, věž i kaktusy.

Věž psychiatra

Nechal ji postavit slavný psychiatr a hlava republikánské strany José María Esquerdo pro své soukromé účely. Je tak malinká, že se mu tam vešel asi jen stůl a židle. Když sem přijedete okolo 21.-22. března nebo září, uvidíte silnou sluneční záři sahající těsně na okraj Benidormského ostrova. Podle ní pak astrologové počítali začátek zemědělského roku. Říká se to tak česky? Záře musí být nádherná!

Vila Giacomina

Alfonso Esquerdo, synovec José Maria Esquerdy, pojmenoval tuhle svou vilu podle manželky. Kombinuje arabské prvky s gotickými a nad každým oknem byla umístěna Davidova hvězda. Spojení 3 náboženství v architektuře mělo symbolizovat rovnost mezi nimi. Vila je oplocená, ale zezadu dírou v plotě pohodlně projdete a můžete ji objevovat i zblízka. Je nádherná!

Továrna na čokoládu Valor

Mají tu prohlídky v angličtině zadarmo a na konci ochutnávky pralinek a čokolád. Karlíkově továrně se to moc nepodobalo, ale zajímavý to bylo, to zas jo. A ta vůně čokolády!

Poblíž Vily Joiosy jsme strávili i zbytek Velikonoc. V nově vznikající vesnici El Paraiso se ošklivé bytovky pro stovky turistů teprve stavěly a na pláži jsme potkali jen pár otužilců nebo rybáře. Spali jsme na parkovišti a konečně pochopili, proč mají Španělé u benzínek vždy několik ručních myček. Na zasolená auta. Stačí jedna noc a na Hugovi se objevila prašná vrstva moře.

Taky jsme grilovali. Občas se vykoupali. Vylezli na útesy nebo na kopce poblíž. A jen tak byli.

A pak jeli dál na jih…